Estinwood logo

Vineer kui kõige mitmekülgsem ehitusmaterjal maamunal

Vineer on võrdlemisi vastuoluline materjal. Mõnede jaoks on see aegunud ning vanaaegne, teiste jaoks aga tuhandeid erinevaid võimalusi pakkuv materjal. Meie Estinwoodis usume loomulikult teist varianti ning oleme valmis ka teid selles samuti veenma. Panime kirja, kuidas vineeri valmistatakse ning mis vahe on erinevatel liikidel. Millised on selle materjali plussid, aga ka miinused? Millistel (üllatavatel) puhkudel saab seda kasutada? Millal sobib õhuke vineer ja millal peaks eelistama niiskuskindlat vineeri? Millistes oludes kasutatakse veekindlat vineeri? Kui aga kõigest sellest veel väheks jääb ning tekkis mõni täiendav küsimus, kirjuta meile otse info@estinwood.ee. Meil on pikk kogemus vineeri müügis, oskame kindlasti nõu anda!

Vineeril on pikk ajalugu

Päris algse vineeri valmistamine jääb juba vanade egiptlaste ning roomlaste kätetööks. Nad liimisid kasutamiseks kokku õhukesi puitlehti, järgides isegi kiudude vastupidise suuna reeglit. Miks nad midagi sellist tegema hakkasid? Põhjus oli neil pigem praktiline ning majanduslik, puit oli lihtsalt väga piiratud ressurss. Mõtet, et nad valmistavad mingi uue ning väärtuslikumagi  materjali, seal taga ei olnud. Päris tänapäevases mõttes vineer mõeldi välja 18ndal sajandil laevatööstuses. Siis juba mõisteti, et liimides mitu erinevat kihti puitu kokku, tekib tugevam materjal kui vaid üks paksem puidulaast. Vineeri valmistamise põhimõte on säilinud tänapäevalgi. Ikka kleebitakse liimiga kokku puidulehed ehk spoonid. Jälgitakse, et puidukiud jooksesid igas järgnevas plaadis vastupidises suunas. Muide, puitlehti on alati paaritu arv, see tagab esimese ja viimase spooni kiudude vastupidise suuna ning sellega hoiab ära  ebavajaliku kaardumise. 

Millised on plussid ehk miks vineeri üha uuesti ehitusmaterjalina eelistatakse?

Vineeri hinnatakse materjalina päris mitmel põhjusel. Ehk kõige mõjusam neist on selle vastupidavus tänu millele saab seda edukalt erinevatel viisidel kasutada. Samas on kogu tugevuse juures tegu siiski võrdlemisi kerge materjaliga. See võimaldab kasutamist näiteks toodete pakendamisel ja transpordil. Ühtlasi on vineer madala soojus- ja helijuhtivusega. Kuna spoonikihte on mitmeid, on selle painduvus, kokkutõmbamine ja paisumine võrreldes tavalise puiduga palju väiksemad. Seega on tegu tugeva, paindumatu ja helikindla materjaliga, mille omadused teevad sellest ühe populaarsema materjali. Veel suuremaks plussiks on aga vineeri mitmekülgsus ja erinevad kasutusviisid, millest veel edaspidi rohkem räägime.

Kas kogu positiivse juures leiab ka miinuseid?

Üks negatiivsem külg on ehk see, et vineeri ei ole suudetud veel kahjuks valmistada päris ökoloogiliselt puhtalt, sest spoonikihid vajavad vahele tugevat liimi. See ei pruugi sobida, kui oled otsustanud oma kodus vältida absoluutselt igasugust ehituslikku keemiat. Samamoodi on oluline meeles pidada, et vineer on küll ilus ja vastupidav materjal, kuid selle välimuse säilitamiseks vajab see mõningast hooldust. Ka tubastes tingimustes hoitud vineerist mööblitükid tahavad saada regulaarset puhastust. Selleks võiks kasutada niisket, kuid mitte liiga märga puhastuslappi ja kas nõudepesuvahendit või spetsiaalset puhastusvahendit. Aga tõesti,  inimesele, kes mitte mingil juhul ei taha oma mööbli eest tulevikus hoolt kanda, ei pruugi vineer parim lahendus olla.

Vineeri erinevate liikidega tasub kursis olla

Üks kõige levinumaid vineeriliike on valmistatud kasest. Miks seda enim eelistatakse? Eelkõige toome ikka ja jälle välja kase suurepärased tugevusnäitajad ja äärmise kulumiskindluse. Veel armastavad meie kliendid osta nii männi/kuuse kui twin  (sisekihid männist, väliskihid kasest) vineeri. Nende puhul on koos kahe erineva puiduliigi head omadused. Kõik nimetatud on niiskuskindlad vineerid, selle tagab spoonikihtide vahel kasutatav veekindel liim. Kui vajate aga absoluutselt veekindlust, on vaja tellida parim valik veekindel filmvineer. Selle liigi puhul eristatakse pealmise filmikihi tooni, mustrit, koostist ja paksust. Näiteks on levinud pruuni filmikihiga sile ja võrgumustriga vineer. Sellega kindlasti meie valik ei piirdu ja on võimalik tellida nii erinevaid mustreid, toone kui erinevat filmikihi paksust. 

Vineer sobib suurepäraselt siseruumidesse

Kuidas siis vineeri kasutatakse? Siseruumides valmistatakse sellest näiteks mööblit. Teha saab nii laua, lillekasti või riiuli. Otsid näiteks hoopis soodsamat materjali, millest trepp valmistada või teha lisaruumile ette liuguksed? Kuna vineeri saab lõigata igasuguse kujuga, on piiriks vaid fantaasia!  Samas kulub see ära ka näiteks lae-, põranda- või hoopis seinamaterjalina. Üha rohkem näeme, et enam ei peeta vineeri nõukogudeaja pärandiks vaid osatakse väärtustada väärtustada seda mitmekülgsuse eest. Ärisektoris kasutatakse aga vineeri ära pakkematerjalina, sest see on tugev, aga samas kerge. Nii võimaldab see transportida turvaliselt väärtuslikke asju ilma purunemishirmuta.

Vineeri saab kasutada ka välitingimustes

Esmapilgul võib tunduda, et tegu on pigem materjaliga, mis sobib vaid sisetingimustesse. Samas kannatavad tänapäevased veekindel vineer ja niiskuskindel vineer väga hästi ka erinevaid ilmastikutingimusi. Tänu sellele kasutatakse materjali edukalt näiteks paadiehituses või hoopis mänguväljakute rajamisel. Üleüldiselt on see hinnatud erinevatel ehitusplatsidel nii ohtlike avade katmiseks, milleks kasutatakse just õhukest vineeri, kui näiteks välisseinapaneelides. Ka õuemööbel tehakse tihti vineerist. Küll tuleb meeles pidada välitingimustes kasutamise kohta seda, et kui vineer on väljas ning ilmastikutingimustele avatud, tuleks see katta millegi veekindlaga nagu värv, lakk või peits. 

Kokkuvõte

Vineer on suurepärane materjal, kui vajad midagi, mis on tugev, kerge ja mitmekülgne, samas hinna poolest vastuvõetav. Seda saab kasutada edukalt nii sees kui väljas, piiriks on vaid fantaasia. Küll peab olema valmis mõningaseks hoolduseks, mis tagab samas vineeri välimuse ja tugevuse aastateks. Pole päris kindel, millist materjali oma idee jaoks vajad? Kirjuta meile! Meie igapäevatööks on vineeri müük ning tänu aastatepikkusele kogemusele oskame kindlasti nõu anda.